Výtopna Liptovská Osada H0e

Zdravím kolegové,

vítám Vás v nové sekci našeho webu. Tady budeme prezentovat naše práce v měřítku H0e, jako první bude stavebnice výtopny Liptovská Osada, která je ve stavbě prototypu.

Stavebnice jednokolejné výtopny v Liptovské Osadě je postavena dle skutečné předlohy v měřítku 1:87 (H0e) a odpovídá skutečné stavbě, která existovala na jedné, dnes již zrušené, úzkorozchodné železnici o rozchodu 760 mm vedoucí z Ružomberoku do lázeňské obce Korytnica. Provoz na této železnici byl zahájen 5. června 1908 a ukončen 28. září  1974. Výtopna byla určena pro jedno stání lokomotivy typu 51MKAG, později také řady U37.0 ČSD. Uvedený popis stavby není závazný a je pro modeláře pouze doporučený.

Před zahájením prací nastříkejte oboustranně podlahu, obvodové stěny a všechny krovy budovy bezbarvým matným lakem a až poté jednotlivé lakujte do finálních barev. Pro lakování jednotlivých dílů byly použity spreje DupliColor odstíny bílé (RAL 9003), tmavá šedá (RAL 7016) a hnědé (RAL 8017). K lepení použijte disperzní lepidlo Herkules (lak, barvy a lepidlo nejsou součástí dodávky stavebnice).

 

Jednotlivé díly vyřezávejte tenkým a velmi ostrým nožem (především díly podlahy, obvodových stěn, oken a krovů. Na základovou desku nalepíme vymezovací podlážku samotné výtopny. Při  lepení pozor, aby v levém a pravém rohu nebyly zalepeny dírky o průměru 0,5 mm. Těmito otvory později protáhneme ocelové struny, které zajistí napájení pro led osvětlení.

 Na spodní část podlahy nalepíme imitaci pro prohlížecí kanál,

 

 Přiložíme kolej Peco SL - 404, označíme pražce a tyto v příčném směru zkrátíme.

 

 

Upravenou kolejnici přilepíme na základovou desku. Doporučujeme nešetřit lepidlem, aby byla zajištěna dostatečná pevnost lepeného spojení. Následně zatížit  např. knihou. Disperzní lepidlo po zaschnutí zprůhlední a dá se pak při troše šikovnosti ještě napatinovat jako různé úkapy.

 

Okna a jejich zasklení ...

Častý a pro některé někdy nepřekonatelný problém se dá vyřešit dvěma způsoby použitím:

- krycího sklíčka pod mikroskop (k sehnání v optice),

- nebo použitím obalu z bonboniéry.

 Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, vždy nejdřív okno zasklete a až poté vlepte do stěny.

 Po nalepení všech oken a dveří do přístavku přistoupíme k nalepení hrázdění budovy. S lepením začněte od podélných stěn. Velmi dobře natřete disperzním lepidlem všechny trámy, přiložte k podélné bočnici a přilepte. Každé podélné hrázdění má na svých koncích přesah 2 mm - ten přehněte do čel budovy.

Nakonec přilepíme hrázdění budovy do čelních stěn.

Po zaschnutí ostrým nožem nařízneme hrázdění u podélných stěn (2 mm) pro usazení krovů.

 

Poznámka: při prototypové stavbě došlo k chybě v podkladech pro pálení. Proto horní část hrázdění v některých místech chybí a byla ručně doplněna. U dalších kusů stavebnice tento problém již opraven.

Hrázdění máme na budovu nalepené a nyní vlepíme do výtopny panty pro vrata. Ve stavebnici jsou k dispozici celkem čtyři malé závlačky, které délkově zkrátíme a následně je vlepíme do čela výtopny (pro celkové zjednodušení je v obvodové stěně i v hrázdění budovy již dopředu vypálen otvor).

V případě, že budeme ve výtopně řešit osvětlení, využijeme v základní desce  předvypálených otvorů o průměru 0,5 mm, kterými protáhneme ocelovou strunu. Ocelovou strunu je dobré pořádně ohnout a následně zafixovat lepidlem.

A nyní začneme na budovu výtopny lepit krovy. Po stavbě prvního kusu této výtopny došlo k dalšímu malému vylepšení. V samotných krovech jsou také předvypáleny dvě dírky o průměru 0,5 mm, kudy lze provléct ocelové struny. Díky tomu dochází k perfektní směrové fixaci ocelové struny v prostoru nad kolejí.

Vzhledem k tomu, že mezi jednotlivými krovy je velmi málo místa, je dobré v místech, kde chceme instalovat LED osvětlení, ihned provést pájení ocelové struny a LEDky, a poté pokračovat v lepení dalších krovů. Při této operaci pozor na polaritu a správnou velikost předřadného odporu, aby nedošlo ke spálení použitého LED osvětlení.

 

Pro osvětlení haly bohatě stačí dvě LED světla a jedno světlo do přístavku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po usazení všech krovů nalepíme dřevěné podbití střechy. Tím si vytvoříme podklad pro nalepení samotné střechy, dýmničních a cihlových komínů.

 

Z ocelového drátku o průměru 0,3 mm si ještě vytvoříme čtyři závěsy, které zalepíme do výpalků pro vrata do výtopny.

Nutno podotknout, že v průběhu stavby nebyla brána v potaz žádná patinace budovy (to už je čistě v režii každého modeláře), nicméně se dá konstatovat, že máme hotovo ... 

 

 

 

Pokud Vás tato stavebnice zaujala a máte o ni zájem, napište si na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   .

Další vypálené kusy budou k dispozici na přelomu ledna / února 2021.