Jak na bednu na modely

Je to již delší dobu co jsem se dostal k bedně na modely kolegy Martina Kejhara, která mě natolik zaujala že jsem se odhodlal jít touto cestou. Při balení moduliště a uklízení vagonků mě totiž dost dráždilo neustálé hledání patřičné krabičky ke konkrétnímu vagonku. Takže jsem hledal jak s tím vyběhnout.

Bedna Martina Kejhara.

Je vidět že se dá vytvořit opravdu parádní skládanka. Já jsem na to šel stejnou cestou. Na začátku jsem zakoupil karimatku a bednu. Bedny jsme si v klubu objednali od tohoto dodavatele a to TUTO bednu. Asi je tech beden vícero druhů, ale prostě jsme našli tohoto.

Karimatku jsem postupně řezal zalamovacím nožem na požadované díly. Prvně jsem začal dnem.

Karimatku jsem do bedny lepil tavnou pistolí postupně od kraje. Tavnou pistolí jsem lepil i jednotlivé díly karimatky mezi sebou. Lepidlo se dá nanášet jak bednu tak i karimatku. Časem jsem zjistil, že je lepší lepidlo dávat na karimatku, neboť neodvádí tolik tepla jak plastová bedna takže je víc času na lepení.

Dál jsem si nachystal pásky na výšku 5 cm. Krajní kde budou spřáhla jsem nalepil v jedné vrstvě, kde bude bok vagonu jsem lepil dvě slepené do sebe. Je to z důvodu aby bylo místo na prsty mezi vagonky a ty se dali dobře vytahovat.

Chce si to po nalepení dna naplánovat jak by bylo asi nejvhodnější vagonky naskládat aby dobře vycházeli a nebylo zbytečně moc prázdného místa. Když už je naplánováno, tak přibližně uprostřed vagonku vyříznu otvor cca 4*3 cm aby se dal vagonek vzít z boku prsty. Je potřeba to postupně skládat do bedny a počítat s mezerou cca 0,5 cm na vagonek délkově a s jednou vrstvou karimatky mezi vagonky. Postupně v první řadě si to skládat a vyřezávat díry pro prsty.

Po vymyslení první řady je potřeba rozkreslit řadu druhou. Vnitřní vzdálenost pro vagonek H0 mě vyšel na 4cm. V té rozteči jsem si narýsoval přes celou bednu rysku a k ní pak lepil další dvojitou karimatku. Do ní jsem už předem nařezal ty otvory pro prsty neboť jsem pokračoval stejnýma vagonkama.

Jak jsem nalepil druhou řadu, tak jsem lepil jednu karimatku mezi vagonky s mezerou cca 0,5 cm na vagonek. Raděj o něco víc než míň.

Takhle si postupně naplánujte a polepte celou bednu.

Aby vagonky v bedně necestovali, tak je chce zajistit proti pohybu. To jsem řešil podlepením vagonku karimatkou v místech buď mezi nápravami nebo z venku náprav nebo klidně i z obou stran. Prostě aby vagonek v bedně nejezdil.

No a tím je bedna hotová. Nepředpokládám že by se bedna obracela hore nohama, že by s bednou někdo třepal že vytřese z vagonků duši. Vagonky v chlívkách vcelku drží, sami nejezdí takže by se jim nemělo nic stát. Dokonce bych řekl, že je to bezpečnější než je cpát do těch těsných originálních krabic. Teď pár fotek bedýnek co mám doma s vagonky.

Myslím že je to perfektní a jednoduchý nápad jak se vyhnout otravnému a časově náročnému hledání vhodné bedýnky ke každému jednotlivému vagonku. Chce to jen poznačit který vagonek kam patří aby to bylo jasné. Napadlo mě buď ty bedny nafotit a tu fotku nalepit na víko, nebo jsem si sehnal nálepky s číslama a ty nalepím jak na vagonek tak i do chlívku a tím pádem spáruju vagonek s chlívkem a jen se podívám na číslo vagonku a dám do patřičné díry.

Díky tímto Martinovi Kejharovi za parádní myšlenku. Cipísek.