Řezání styroduru
- Podrobnosti
- Kategorie: Jak na .....
- Zveřejněno: 24. 11. 2013 0:00
- Napsal Cipísek
- Zobrazeno: 12612
Ahoj, množí se dotazy v knize vzkazu na materiál, ze kterého tvoříme stavby na modulech. Pokusím se o pár slov, aby bylo jasno.
Materiál, který na stavby používáme, se jmenuje STYRODUR. Je to tvrzený fasadní polystyren. Dá se koupit ve stavebninách, případně vám je každý zedník, který někde dělá zateplení a vy jdete kolem, určitě ve zbytkách podaruje, protože by je stejně vyhodil. Takto vypadá třebas růžový styrodur. Je to jak jsem psal zbytek.
Vyrabi se v ruznych barvach a o ruzne hustote. Nektere maji v sobe bublinky, nektere jsou uplne plne. Zalezi co chce kdo delat. Nevim presne v cem se to lisi kdyz bych to mel koupit, v barve to nebude protoze mam "bublinkove" jak ruzovy, tak bily, tak zluty a trebas plne mam taky bily takze v barve to podle me neni. Mozna v nejakych tech cislach jak na klasickem fasadnim polystyrenu, Tam je taky napsane FPS a lisi se to pak cislem za tim. Rozhodne to ale nepovazuju za zasadni protoze se da udelat zed jak z bublinkoveho "oni ty bublinky jsou minimalni" trebas vypravni budova Raholec k videni ZDE je narezana zrovna z toho bublinkoveho. Narezany ten konkretni styrodur vypada takto:
Sila je cca 2,5mm.
Po narezani je styrodur na povrchu zataveny a hruby. Misty neni uplne rovny protoze se spatne udrzuje konstantni rychlost pri rezani viz. dale v clanku. Takze po narezani vypada takto (tentokrat sedy bezbublinkovy styrorur):
Styroduj je potreba osmirkovat. Dojde ke strzeni toho slepeneho povrchu a takovych tech "niti" po rezani. Zaroven se material srovna. Smirkovat nedoporucuju moc hrubym smirkem. Ja sem se dival a smirkoval jsem hrubosti 80 a 100. Zalezi co me slo pod ruku. Hrubejsi dela do materialu ryhy, jemnejsi se hodne zanasi a moc se mu smirkovat nechce. Jeste musim rici ze smirkuju smirkem na platne, papirovy jaksi doma nemam a utrhnu vhodny kus tak abych ho mel kolem plastoveho plocheho hranolu. Mam i kousek desky cca 10*8*2 cm. Proste tak aby se kostka dobre drzela v ruce. Smirek nijak nelepim jen omotam tak abych jej z boku mohl drzet. Potreba pohlidat aby necouhala nikde ta nit ze smirku protoze zas v styroduru udela ryhu. Po vysmirkovani:
Tak styrodur je narezany a tu v "oddeleni styroduru"
No a k vlastni rezacce. Ja mam udelanou v celku slozitou konstrukci, ne ze bych to planoval pri stavbe, ale reze se sni i zatepleni baraku. Mel to puceny i kolega z prace a zednici pry cuceli jak se to da jednoduse a hlavne presne rezat. Rezacka je svarenec z jekliku, je rozebiratelna tak aby se dala prevest. Tady jsem ji vyfotil na stole v dilne, je jen polozena na stole, nema dane nohy v rohach. Jinak umi stat i sama. Rezacka umi rezat jak svisle tak vodorovne podle toho jak se nastavi. Tady je zrovna na svisli rez.
Silu rezu jsem po nekolika pokusech urcil tim nejjednoduzsim a v podstate i nejrychlejsim zpusobem. Proste podlozim drat na obou koncich mista pro rezani. Nejlip co nejbliz u styroduru protoze cim delsi je drat, tim vic se prohyba a vlni.
Podle toho jakou chci silu zvolim cim podlozit. Pouzil jsem trebas hrebik, inbusak (ten ma vyhodu ze ma dva rozmery. prez hranu je vyzsi a pak jeho nominalni rozmer), jehlove pilniky a pod. Urcite se bude dat pouzit i lecos jineho.
Drat musi byt naply a musi byt na jednom konci uchycen na pevno a na druhem pruzit. Drat se totiz po zahrati natahne a kdyz by byl jen naply tak se prohl. Pohled pred rezanim:
Tak a ted jen pustit proud a rezat. Jak jsem psal vyse, problemem je udrzet konstantni rychlost posuvu materialu. Kdyz spomalite, drat bude propalovat vetsi mezeru kdyz zrychlite mensi a tudiz budou v materialu ryhy. Jeste je vhodne met ten drat pokud mozno uchycen co nejblize k materialu jak jsem psal aby se nekroutil. Ja rezu rekneme 20-30cm materialu. Jako zdroj mam starou nabijecku na auto/motorku bez elektroniky. Kolega zkousel moderni nabijecku a ta mu hned vypne protoze si mysli ze je ve skratu. Drat je odporovy dle suplery prum:0,7. Kdo si co koupi to bude met. Cim tensi, tim asi nizsi napeti protoze by se prehrival a trhal. Ja jsem rezal na 6V.
Myslim ze rezacka by sla udelat i daleko jednoduseji. Videl jsem i rezacku na stole kdyz by se drat upl nejak sverkama a podlozil tak by to melo jit taky. Asi si bude muset kazdy nejak poradit v tomto univerzalni reseni pro kazdeho nebude.
Tot vse ke styroduru. Snad se clanek bude hodit. Ahoj Cipisek.