Lom začátek štěrkování

Zdravím kolegy a návštěvníky našeho webu.

Po letní přestávce kdy jsem budoval 1:1 jsem se opět pustil do pokračování prací na stanici Lom. Po pokládce kolejí jsem vyplnil prostor mezi korkovými pásy pod kolejovým podložím styrodurem nařezaným na tloušťku 4mm.

Styrodur lepím modrým duvilaxem rozetřeným štětcem bez ředění. Zatíženo vším co něco váží.

Na hraně modulu aby nedošlo k mechanickému poškození měkkého styroduru nalepím dřevěný hranolek 4x4.

Po zaschnutí jsem styrodur a korek natřel hnědou vodou ředitelnou barvou aby neprosvítalo nic přes hlínu.

Jelikož moduly štěrkuju každý zvlášť tak musím na hrany modulů šroubovat plastové zábrany. Buď přímo šroubem do středové díry modulu nebo třebas svěrkou když to nevychází.

Štěrk používáme ručně osívaný. Vstupní surovinou je makadam který používají stavaři jako podklad pod dlažbu při rekonstrukcích chodníků a pod. Je potřeba využít situace když se někde objeví nějaká hromádka a dopředu si naosívat. Mám na to starší sítka z kuchyně. Štěrk se musí po naosívání ještě vymýt v kýblu s vodou od prachu a usušit. Nejlépe v létě na sluníčku nasypaný na kartony které z něj odsají vodu. V zimě hold v nějakých miskách na radiátoře.

Tady je štěrk nasypaný mezi koleje a upravený štětcem. Levá kolej je už prostříkaná vodou s kapkou jaru mechanickým rozprašovačem. Pravá je suchý štěrk. 

Štěrk prolívám duvilaxem ředěným destilovanou vodu v poměru 1:1. Destilovanou vodu používám kvůli tomu, že když zůstane tak voda nezasmrádne na rozdíl od použití běžné vody která začne zahnívat. Sice duvilax ma snahu po zaschnutí lesknout, ale pak štěrk ještě upravím a hlavně časem se materiál sám "napatinuje" takže zmatní.

Lom venku vypadá daleko lépe než v dílně a na sluníčku vše lépe schlo. Na krajním modulu jsem začal už s zahlinováváním. Hnědý podklad natřu neředěným duvilaxem a nasypu na nej přesítou hlínu. Klidně ve velké vrstvě neboť modul pak otočím hore nohama a přebytečná hlína spadne na igelit nebo papíry k další recyklaci.

Ještě jsem tvořil šturce. Tentokráte ze styroduru, který jsem vymačkal patou kolejnice abych naznačil prkna při betonáži. Naznačil jsem i praskliny v betonu nožíkem. Pak jsem natřel šturc barvou betonu, nalepil pražec s nárazníky a naznačil stekance rzi hnědou.

Cipísek.