Kostry smrku

Ahoj, po dlouhém bádání jsem se odhodlal zveřejnit postup tvorby smrku nebo spíše stromku jehož vzorem je smrk. Napřed pár fotek reálných smrků půjčených z netu.

Dle mého pozorování má smrk haluze které od kmene směrují dolů a na koncích se zvedají nahoru klidně i výš než je místo kde větev z kmene vyrůstá. Ještě odkaz na jedno pozorovací místo kde jsem byl https://mapy.cz/zakladni?x=17.7219915&y=48.8859801&z=16&pano=1&pid=56823278&yaw=0.075&fov=1.257&pitch=-0.095 . Dá se to tam v okolí projít klidně i na mapě.

Na tvorbu stromku jsem zvolil lankový drát. V mém případě se mě podařilo sehnat kus opravdu silného kabelu složeného z menších vláken.

Co to je za průřez opravdu netuším. Stříhám z toho cca 25 cm dlouhé vlákna.

V každém vláknu je 22 drátů o průměru cca 0,5 mm. Nemá smysl dělat kostru z mnoho tenčích drátů neboť se ty jednotlivé větve pak spojí a ani kmen není tak pevný.

Spletu dvě vlákna dohromady takže mám asi 40 vláken které sletuji trafopájkou (cca 3-5 cm), jinak se má snahu kmen rozplétat. Na strom doprostřed lesa jsem použil jen 20 drátků a dolní část je opět z ostříhaných zbytků. 

Do spodní části kmene navleču zbytky drátů a zamotám abych měl materiál na ty krátké haluze které jsou na kmenu dole suché. Je škoda si brát dlouhé vlákna z kterých budu dělat zelené větve.

Pod prvním patrem které chci vytvořit si zamotám do kmene tenký drát z cívky z motorku. Tím drátkem pak fixuji jednotlivé patra aby se mě nerozjížděli.

Prostě kolem patra udělám pár otoček ať to drží. Jednotlivá patra dělám tak ve vzdálenosti kolem 1,5 cm - 2 cm od sebe. Blíž se pak ty větve spojují a mě osobně se to nelíbí, dál už se mě to nelíbí. Spodní patra dělám z více drátů 6 7 8 třebas a posupně směrem ke koruně počet drátů ubírám. Nahoře je nejlíp když vyjdou 3 a jeden jako špička.

Teoreticky by se měla asi i zmenšovat mezera mezi patrama směrem k vršku stromku. 

Tak to nějak vypadá po upletení.

Když se větve porovnají, tak už to vypadá lépe.

Po porovnání "stromek" ostříhám do tvaru který by měl připomínat smrk.

Tady pro porovnání kostra z cca 80 vláken jemnějšího drátu a ta ze 40. Z těch 80 se pak ty haluze už spojovali při flokování do jedné hromádky.

Kosty doprostřed lesa z 20 drátků.

Spodní část jsou dráty vložené do kmene a ohlé aby nevypadli. Vlastní kostru jsem začal tvořit cca ve vzdálenosti 15 cm od spodku kostry. 

 

Tím je kostra zapletená a začne další část. Tu popíšu v druhém článku.

Cipísek.