Egyptské muzeum železnice v Káhiře

Zdravím kolegové,

v září loňského roku jsem měl příležitost navštívit Muzeum egyptské železnice v Káhiře. Do Egypta se sice jezdí k moři nebo za pyramidami, ale kdo může říct, že byl i v tomto muzeu?

Samotné muzeum se nachází na pravém břehu Nilu, je situováno mezi mostem 6. října a železniční stanicí na průtahu do Gízy.

 

U muzea je velké parkoviště, v době naší návštěvy úplně prázdné. Ve vchodu zaplatíte vstupné, není to nic drahého. Dále se Vám otevřou dvě patra historie dopravy v Egyptě. Na stěnách nás překvapily fotografie osobních vozů továrny Ringhoffer ze Smíchova.

Vlastní modely jsou provedeny velmi slušně, převážně z kovu. Najdete zde i motorový vůz Ganz, pak všechny možné druhy osobních i nákladních vozů, lodí, železničních zařízení, mostů, řez parní lokomotivou, další parní lokomotivu, která byla stavěná pro dopravu některé z manželek místodržícího, no je na co se dívat.

V patře pak expozice pokračuje a na jejím konci se nachází funkční modelové kolejiště. Obsluhuje ho jeden ze zřízenců, na požádání pouští tak na tři minuty.

 

 

Odkaz na všechny fotky na rajčeti http://mlha40.rajce.idnes.cz/Egyptske_muzeum_zeleznice_v_Kahire/